05 Mart 2019 Salı 11:39
Türkiye internette Gabon’un gerisinde

TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO), internet piyasasındaki tekelleşmenin önlenmesi ve internetin ucuz, hızlı, kotasız ve sansürsüz hale getirilmesi için çağrıda bulundu. Türkiye’de internet altyapısı için gerekli yatırımların da yapılmadığı vurgulanan açıklamada Türkiye’nin ortalama geniş bant erişim hızında Andorra Prensliği, Gabon Cumhuriyeti ve Madagaskar gibi ülkelerin gerisinde kalarak 93’üncü sırada yer aldığı hatırlatıldı.

AnayurtGazetesi'nin haberine göre; TMMOB’a bağlı EMO ve BMO tarafından internet tarifelerinde Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasının kaldırılmasının ardından tarife ücretlerinde yapılan yüksek zamlara ilişkin ortak basın açıklaması yapıldı. BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras ve EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek tarafından EMO Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen açıklamada, “Tüm yurttaşların İnternet’e uygun fiyatlı ve kesintisiz erişimi için kamu, düzenleyici ve denetleyici rol üstlenmeli, piyasadaki tekelleşme önlenmelidir” ifadelerine yer verildi.

İnternetin belirli bir veri kullanım miktarının ardından internet hızının düşmesine neden olan AKN uygulamasının 2019 başında kaldırılmasına rağmen işletmecilerin internet tarifelerinde kota uygulamasının farklı şekillerde sürdüğü dile getirilen açıklamada, “Yurttaşların alım gücünü zorlayan, yüksek ücretli bu tarifelerdeki erişim hızları da çağın gereklerinin çok altındadır. Kotalı ve düşük hızdaki, yüksek ücretli tarifelerin nedeni, ülkemizin İnternet altyapısının yetersizliğidir. Tüm bunlar, kamu hizmeti olan iletişim ve İnternet erişiminin piyasaya bırakılması ve tekelleşmenin sonucudur. Başta Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olmak üzere kamu kurumlarını, tekelleşmeyi ivedilikle önlemeye, kamu çıkarlarını önceleyen düzenleme ve denetim işlevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz” denildi.

Mevcut aboneler AKN’nin kaldırılmasının eski paketlerini aynı bedelle kullanmaya devam etmesine rağmen bu sürenin net olarak belirlenmediği ve yayımlanan yeni tarifelerde ise yüzde 200’leri aşan farkı olduğu dile getirilen açıklamada aynı hizmetin farklı fiyatlarla sunulmasının gerekçesi soruldu.

“Türk Telekom’un tekel haline geldiği piyasada, altyapının ortak ve adil kullanımı için gerekli düzenlemelerin yapılmaması ve yatırımlara yönelik açmazlar, Türkiye’nin bilişim çağında geri kalmasına yol açmaktadır” denilen açıklamada “Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) 2016 yılı verilerine göre Türkiye, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Geliştirme Endeksinde 175 ülke arasında 70’inci sıradadır. Türkiye’nin yeterli eğitim düzeyi ve potansiyeline karşın erişim endeksinde 81’inci, kullanım endeksinde 76’ncı sırada olması, bilişim politikalarındaki yanlışlığı göstermektedir. Altyapıya gereken yatırımların yapılmaması sonucunda Türkiye ortalama geniş bant erişim hızında Andorra Prensliği, Şili, Paraguay, Gabon Cumhuriyeti, Madagaskar gibi ülkelerin gerisinde 20,15 Mbps ile 93’üncü sırada yer almaktadır” ifadelerine yer verildi.

Anahtar Kelimeler:
GabonTürkiyeInternetEmoBmo
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.