30 Aralık 2020 Çarşamba 12:35
Çiftçiye tefeci faizi

Çiftçiye destek için kurulan ancak yanlış yönetim anlayışıyla üreticiye daha çok köstek olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin mağdurları gün geçtikçe artıyor.

Milligazete'de yer alan habere göre; İzmir Tire Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kullandırılan krediye Bakanlar Kurulu kararına rağmen yüzde 100’den fazla faiz işletildiğini söyleyen çiftçi İbrahim Türkoğlu, “Biz çiftçilere boş kâğıdı imzalatıyorlar. 38 bin TL kredi kullandım, 2018’deki sel felaketinden etkilenmeme ve bu yöndeki Bakanlar Kurulu kararına rağmen toplamda 100 bin TL’nin üstünde borç çıkarttılar” dedi.

“38 BİN TL’LİK BORÇ İÇİN 102 BİN TL ÖDEME İSTİYORLAR”

İzmir’de çiftçilik yapan ve Tarım Kredi Kooperatifi mağduru olduğunu söyleyen çiftçi İbrahim Türkoğlu, Millî Gazete’ye yaptığı açıklamada, “Kooperatife 2017 yılında ortak oldum ve toplam 50 bin TL’lik kredi limiti açıldı. Toplam 38 bin TL kredi kullandım. 2017 yılından bu yana Tire Tarım Kredi Kooperatifi’ne 51 bin TL ödeme yaptım. 38 bin TL’lik krediyi 51 bin TL ile ödedim, ancak şimdi 51 bin TL daha borçlu olduğumu iddia ediyorlar” dedi.

“BAKANLAR KURULU KARARINI DA HİÇE SAYDILAR”

2018 yılında yaşanan sel felaketinden etkilendiğini ve arazisindeki ürünlerin yüzde 30’undan fazlasının zarar gördüğünün Tire İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından tescillendiğini belirten Türkoğlu, “O yılki Bakanlar Kurulu kararına göre de benim durumumda olan çiftçilerin borcu yüzde 3’le bir yıl ertelenecekti. Kooperatife borcumun 1 yıl sonrasına ertelenmesi yönünde dilekçe ile başvurdum ve kabul ettiklerini söylediler. 2020’de kurumdan aldığım evraklara göre bana uygulanan faiz oranının Bakanlar Kurulu kararıyla uzaktan yakından alakası yoktu” diye konuştu.

“ÇİFTÇİYE BOŞ KÂĞIDA İMZA ATTIRIYORLAR”

Sel sonrası Tire Tarım Kredi Kooperatifi’ne başvurduğunu ve yetkililerin Bakanlar Kurulu kararının kendisine uygulandığını söylediklerini ifade eden Türkoğlu, “Borcuma, kaynak kullanım adı altında yüzde 20 faiz eklendiğini gördüm. Bu eklentiye eklenen miktardan da yüzde 50’lere varan faiz alındığını, diğer kalan paraya da aynı şekilde faiz işletildiğini öğrendim. Yüzde 100 faiz uyguladıkları evraklar var. Biz çiftçilere boş kâğıdı imzalatıyorlar. O kâğıtlara ne yazdıklarından endişeliyim. 38 bin TL kredi kullandım, bana toplamda 100 bin TL’nin üstünde borç çıkarttılar. Bu kurumda bulunan evraklar acilen devletimiz tarafından incelensin” diye konuştu.

Çiftçinin en önemli kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri, yanlış yönetim anlayışıyla çiftçiye zulmediyor. İzmir’de çiftçilik yapan ve Tarım Kredi Kooperatifi mağduru olduğunu iddia eden İbrahim Türkoğlu, Millî Gazete’ye yaptığı açıklamada, “Kooperatife 2017 yılında ortak oldum ve toplam 50 bin TL’lik kredi limiti açıldı. Kredinin yüzde 50’si nakit yüzde 50’si yem, gübre, mazot, ihtiyaçlarını karşılamak içindi. 50 bin TL’lik kredinin bir miktarını tarımsal girdilerimi karşılamak için 25 bin TL de nakit kredi kullandım. Bana ayrılan 50 bin TL’lik limitimin toplam 38 bin TL’sini kullandım. Ancak 2017 yılından bu yana Tire Tarım Kredi Kooperatifi’ne 51 bin TL ödeme yaptım. 38 bin TL’lik krediyi 51 bin TL ile ödedim ama halen borçluyum” ifadelerini kullandı.

“FAİZ ORANININ BAKANLAR KURULU KARARIYLA ALAKASI YOK”

2018 yılında ülkemizde yaşanan sel felaketlerinden kendisinin de etkilendiğini ve arazisindeki ürünlerin yüzde 30’undan fazlasının zarar gördüğünün Tire İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından tescillendiğini belirten İbrahim Türkoğlu, “O yılki Bakanlar Kurulu kararına göre de benim durumumda olan çiftçilerin borcu yüzde 3’le bir yıl ertelenecekti. Kooperatife borcumun 1 yıl sonrasına ertelenmesi yönünde dilekçe ile başvurdum ve kabul ettiklerini söylediler. 2020 yılında kurumdan aldığım evraklara göre bana uygulanan faiz oranının Bakanlar Kurulu kararıyla uzaktan yakından alakası yoktu” şeklinde konuştu.

“51 BİN TL ÖDEDİM 51 BİN TL DAHA BORÇLU OLDUĞUMU İDDİA EDİYORLAR”

İbrahim Türkoğlu, “Başvurduğumda Bakanlar Kurulu kararına göre yüzde 3 ile borcuma erteleme yapıldığını söylediler. Ancak ertelenen borcuma kaynak kullanım payı adı altında yüzde 20 faiz eklendiğini gördüm. Bu eklentiye eklenen miktardan da yüzde 50’lere varan faiz alındığını, diğer kalan paraya da aynı şekilde faiz işletildiğini öğrendim. Yüzde 100 faiz uyguladıkları evraklar var.  Toplam 38 bin TL kredi kullandım. Bu borcumun geri ödemesi olarak da yaklaşık 51 bin TL ödedim ancak şimdi 51 bin TL daha borçlu olduğumu iddia ediyorlar” diyerek uygulanan fahiş faizden şikâyetçi oldu.

“ÇİFTÇİLERE BOŞ KÂĞIDA İMZA ATTIRIYORLAR”

Devlet yetkililerinden ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yardım isteyen İbrahim Türkoğlu, “Biz çiftçilere 4-5 tane boş kâğıt imzalatıyorlar. O kâğıtlara ne yazdıklarından endişeliyim. Kurumda alenen tefecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmektedir. 38 bin TL kredi kullandım, bana toplamda 100 bin TL’nin üstünde borç çıkarttılar. Bu kurumda bulunan evraklar acilen devletimiz tarafından incelensin. Biz çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifleri yüzünden çok mağdur durumdayız” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.