10 Şubat 2021 Çarşamba 20:36
Bakan Koca'dan açıklama: Kısıtlamalar ne kadar sürecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında Bilim Kurulu toplandı.

Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Koca, yeni tedbirlerin alınmayacağını belirterek "Mevcut tedbirlerin devamı tavsiye olarak düşünülüyor" ifadesini kullandı.

Bakan Koca, "Pazartesiden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak. Salgın yönetiminde yeni dönemin adı yerinde karar dönemidir" dedi.

Yüz yüze eğitim konusuna da değinen Koca, "Yüz yüze eğitime geçecek okullar için MEB'den listeleri aldık, ay sonuna doğru eğitime başlayacak öğretmenlerimizi aşılama takvimine alacağız" açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları:

* Hayatın her alanında öngörülebilir bir plan yapmamıza imkan tanımayan bir mücadele dönemindeyiz. Sizlere öngörülebilir bir gelecek sunmak için aşı programını titizlikle ele alıyoruz. Çok yakında hayatımızı planlamamız mümkün olacak. Bu grubun aşılanmasıyla daha önce ışığı gördüğümüz tünelin ucuna doğru ilerliyoruz. Pazartesiden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak. Salgın yönetiminde yeni dönemin adı yerinde karar dönemidir.

* Salgın yönetiminde yeni dönemin adı yerinde karar dönemidir. Esnafımızın, öğretmenimizin, sağlık çalışanımızın önünü görebileceği, karamsarlıktan uzak bir geleceğe adım adım ilerliyoruz. Tedbirlere bazılarımız uyarak başarımızı sürdürmemiz mümkün değil. Ülkemizin salgın yönetimindeki en büyük gücü vatandaşlarımızın uyumudur. Hep birlikte mücadele devam edecek ve aydınlık geleceğimize en kısa sürede kavuşacağız.

İKİNC DOZ AŞILAMA BAŞLIYOR

* An itibariyle 2 milyon 800 bini aşkın vatandaşımızın ilk doz aşıları tamamlandı. Yarından itibaren ilk doz aşı olanlarının ikinci doz aşısına başlıyoruz. Hedefimiz en az yüzde 60 vatandaşımızın aşılanmasıdır. Nüfusumuzun yüzde 3,5’ini aşılamış olmamız, az gelebilir. Aşı üreticisi ülkelerden biri olan Almanya’da bu oran yüzde 3,7’dir.

* Yarından itibaren 70 yaş üzeri ve cuma gününden itibaren 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanması başlanacak. Kritik kamu hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesini sağlamak ve toplumsal mobilizasyonu teşvik etmek amacıyla hafta sonundan itibaren başta kabine üyelerimiz olmak üzere devlet üst yöneticilerini aşılanmaya davet ediyorum.

KORONAVİRÜS AŞISI

* Farklı ülkelerin ürettiği Covid-19 aşıları arasında biz tercihimizi inaktif aşıdan yana kullandık. Bunun düşük riskli ve daha etkili olduğunu açıklamıştım. Bu tercihimiz birçok kesimden eleştiri almıştı ancak süreç bir kere daha haklı olduğumuzu gösterdi. Şu anda birçok ülke inaktif aşıya yönelmiş durumda. Aşı corona virüsü mücadelesinde en etkili çıkış yolu olarak görünüyor. Ancak DSÖ Genel Direktörü toplam nüfusu 2.5 milyara ulaşan yaklaşık 130 ülkenin aşıyı temin edemediğini duyurdu.

Ülkemiz ise yaklaşık 15 milyon doz aşıyı temin etti ve toplamda 100 milyondan fazla aşı için anlaşmalarını tamamladı. Yerli aşı projelerimiz günbegün takip ederek hayata geçmesi için gayret sarf ettik. Şu an 17 aşı adayımız var. Bugün en önde giden aşı adayımız için faz-2 insan deneyi çalışmaları başladı.

MUTASYONLU VİRÜS

* Kaynağı belli olmayan çok sayıda mutasyonlu virüs tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülmektedir. Virüs mutasyona uğramış olsa da virüs aynı, korunma yolları aynı, bulaşma yolları aynı. Tedbirleri daha sıkı uygulamalıyız.

Bunlardan 263 tanesi İngiltere varyantı, 23 tanesi G. Afrika varyantı, 106 tane kökeni belli olmayan varyant tespit edilmiştir. İngiltere’de başlayan mutasyonun hastalığın seyrinde değişiklik yapmamakla birlikte bulaşıcılığı artırdığına dair önemli bulgular var.

Mutasyonların varlığı kısıtlamalarla ilgili takvimimizi de etkiliyor. İstediğimiz düşüşü yakalarsak kısıtlamaların yine elbette tedbirler eşliğinde hafifletilmesi en önemli gündemimiz.

SORU-CEVAP

Mutasyonlu koronavirüs:

Yeni tedbirler anlamında şu an var olan tedbirlerin devamından yana olduğunu Bilim Kurulunun ifade etmiştim. Yeni bir tedbir ilavesi şu an düşünülmüyor. Mutasyonların salgının seyrine etkisine fazla olduğunu biliyoruz ama ülkemizde bölgesel farklılığa yol açmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu mutasyon sayıları giderek artmaya devam ediyor ama vaka sayılarında önemli oranda bir etkisinin şu an olmadığını görüyoruz.

* Son 2 hafta vaka artışının olduğunu genel olarak görüyoruz. Mutasyonun olduğu bölgede daha yoğun bir artış şeklinde gözlemimiz yok. Mutasyonun bulaştırıcılığının daha fazla olduğunu biliyoruz. Halen virülans üzerinde bir etkisinin olmadığını biliyoruz. Ama Güney Afrika ve Brezilya için farklı birtakım yaklaşımlar söz konusu. Net bir şey şu anda söylemiyoruz. Şu dönemde özellikle tedbirler noktasında daha hassas davranmamız gerekiyor.

* Bütün illerimizde benzer şekilde özellikle son 2 hafta vaka artışının olduğunu genel olarak görüyoruz. Özelde mutasyonun bulunduğu bölgede yoğun bir artış gözlemimiz şu anda yok. Bunu da çok yakından takip ediyoruz. Mutasyonda bulaştırıcılığın daha fazla olduğunu. Daha önce bir arada bulunmakla geçen virüsün daha kısa sürede bu bulaştırıcılığın olduğunu biliyoruz. Güney Afrika ve Brezilya için farklı yaklaşımlar söz konusu. Bununla ilgili daha net bir şey söyleyemiyoruz. Bizim özellikle tedbirler noktasında daha hassas davranmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.”

BAKAN KOCA İKİNCİ AŞIYI YAPTIRDI MI?

* Bugün Bilim Kurulumuzdaki arkadaşlarımızla birlikte şehir hastanemizde ikinci doz aşımızı Bilim Kurulu’ndan önce birlikte yaptırdık. Bugün aşılarımızı yaptırmış olduk. 14 günlük gelen partinin analizleri tamamlandı. O nedenle 70 ve Cuma günü 65 yaş üzeri olmak üzere takvimi genişletmiş olduk. Onun için bundan sonraki d önemde 65 yaşa kadar vatandaşımızı sağlık kuruluşlarımızda aşılamaya davet ediyorum. Önümüzdeki süreçte aşılama tedariki ile birlikte takvimi de genişleteceğimizi biliyorsunuz. Bu dönemde daha önce 50 milyon doz aşı için sözleşme yapılmıştı. 50+50 milyon talebimiz şeklindeydi. 100 milyon doz aşının sözleşmesinin imzalandığını söyleyebilirim.

"Zannediyorum bu hafta bu konuyla ilgili cevap vermiş olacağız. Giderek artış olduğu, mutasyonların varlığını göstermiş durumda. Yüz yüze eğitimin risk teşkil ettiğini şimdiden söyleyebilirim. Yüz yüze eğiteme geçecek özellikle ilk öğretim okulları için Milli Eğitim Bakanlığımızdan listeleri almış olduk. Muhtemelen Şubat ayının sonuna doğru öğretmenlerimizi de özellikle eğitim başlanacak olan sınıflar için aşılama takvimi başlamış olacak.

"Başından beri bütün tedariği sağlanabilecek aşılarla ilgili devrede olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Biz inaktif aşının geleneksel ve güvenilir bir aşı olduğunu, bu aşının özellikle temini için devrede olduk. Ama diğer aşılarla ilgili de ilk günden itibaren hem AstraZeneca, hem Sputnik, hem Pfizer aşısıyla ilgili devrede olduk. Diğer aşılarla ilgili hatırlarsanız 4 ay kadar önce aşılarla ilgili bir Sputnik, iki Çin'den aşıyı alabilme potansiyelimizi düşünerek, üç Türk bilim insanlarımızın geliştirdiği Pfizer aşısını düşünerek her 3 aşı için de Faz 3 çalışmasının Türkiye'de başlatılmasını, buna göre bir aksiyon almak istediğimizi söylemiştim. Biontech başladı, Sinovac aşısının başladı, hatta biz destek verdik. Sputnik için ise özellikle toksikolojisinin şartlarında olmasıyla ilgili bir eksiklik vardı, onunla ilgili tamamlamak üzere geçen görüşmelerimizde karar verildi, Türkiye'de sağlanmış olacak. Ama Faz 3 çalışmasının bugüne kadar yapmamış olduk. Sputnik aşısını temin etme konusunda devredeyiz, hatta Türkiye'de üretiminden yanayız. Biontech'le ilgili Uğur Hoca'yla devrede oldum, Uğur Hoca'nın yetkisinde ilerliyor. Başından beri bu görüşmelerde bizim için mart, en geç nisan ayında teslime dilecek aşının önemli olduğunu söyledik. Mart veya nisana kadar verebileceği aşının olmadığını biliyoruz. Nisan ayına kadar kim bize aşıyı verecekse o firmalarla devrede olduk. 1 milyondan başlamıştı, 2 milyon, 2,5 milyona ve imzalanan sözleşmeden bahsetmiştim. 4,5 milyon şeklindeydi. Bir takım belgeler istendi. Biz onu da en son Uğur Hoca'yla görüştük, devamında istenen sorunlu olan durumları da birlikte aştık. Bu ay için Biontech aşısı ayrıca gelmiş olacak. Mikat olarak 500-800 bin arasında gelmiş olacak. Mart sonunda 4,5 milyon, 5 milyona tamamlama ihtimali de olacak. 30 milyona kadar da opsiyonel olarak imzalanmıştı. Sinovac'tan ikinci 50 milyon için de sözleşme imzalandı. 130 milyona yakın bir aşının sözleşmesinin yapıldığını söyleyebilirim. Mart veya nisan ayına kadar aşıyı verebilecek her firmadan alma çabasında olduğumuzu vatandaşımız bilmiş olsun. Biz vatandaşımızı dünyada en az etkilenen ülke olma noktasında yoğun bir gayret ve çaba içindeyiz. Bundan sonraki süreçte aşının gelişiyle ilgili doğrusu bugün şu kadar geldi, gelecek gibi söylemek istemiyoruz. Dün ve bu sabah ayrıca aşı gelmiş oldu Türkiye'ye ama biz bunu söylemedik. Biz daha fazla aşıyı getirmek noktasında gayret içindeyiz.

"13 bine yakın aşı odamız var. 40 bin aşı yapabilir potansiyelimiz var aşı odası olarak. Sadece günde 10 kişiyi yapmış olsa bu odalar 400 bin yapar. 50 kişi bir aşı odasında aşılanmış olsa 2 milyon yapar. Biz istediğimizde 13 milyonu çok raht 2-3 katına artırabiliriz. Yeter ki aşımız olsun. Aşının tedariğiyle birlikte biz bunu başlatmış oluyoruz. Ayrıca ikinci dozları da garanti ederek aşı programını yönlendirdik. Önümüzdeki süreçte giderek bu tedarik daha yoğun bir şekilde sağlanırsa daha fazla aşı yaptığımızı vatandaşımız da görmüş olur.

"Mutasyon eğer o bölgede çok önemli bir sorun haline geldiyse, o durumda o bölge için mutasyona özel bir takım yaklaşımlar geliştirmek gerekir mi Bilim Kurulu onu tartışır. Bizim gördüğümüz mutasyonun bu anlamda sorun oluşturmadığını biliyoruz. 28 ili geçti. Önümüzdeki dönemde vaka artışı seyri bizim için daha anlamlı olacak. Biz haftalık vaka sayısını pazartesiden itibaren açıklamak istiyoruz. Bazı illerimizde vaka sayılarının az olduğunu, bazı yerlerde çok olduğunu biliyoruz. O durumda il kurulları bu esas doğrultusunda gerektiğinde il ve ilçe bazında karar almak mümkün olacak. Vatandaşımızın bölgesinde olaya daha bilinçli katılarak, niye yasak geldiğini görerek, ne yapılması gerektiğini düşünerek hareket edilmesi gerektiği kanaatini taşıyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.