03 Şubat 2019 Pazar 20:40
Erdoğan'dan flaş açıklamalar: Temennim ittifakımız...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT'de canlı yayına katıldı. İstanbul'daki Vahdettin Köşkü'nden canlı olarak yayımlanan programda Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Çengelköy 15 Temmuz'da çok ciddi bir direniş ortaya koydu. O yüzden oradan toplantılara başlayayım dedim. Orada bulunan tüm İstanbullularla buluşmak beni çok memnun etti."

"4'lü zirveyi Vahdettin Köşkü'nde yaptık. Dışarıda Boğaz'a yönelik çekimlerimiz olmuştu. Burada da çok kararlı bir müzakereyi gerçekleştirdik. Biz tüm belirlediğimiz başlıkları paylaştık, o süreç devam ediyor. Şuanda da zaman zaman İstanbul zirvesi olarak alınıyor. Moskova'da bir araya geldiğimizde Putin ile İstanbul zirvesini andık. Soçi'de bir araya geleceğiz, bu zirvenin ikinci turuna başlayacağız."


 

"(Yerel seçim) Her şeyden önce bir yerel seçime giriyoruz. Bizim gibi şu anda iktidarda olan bir siyasi partinin buradaki bakışında merkezi yönetim ile yerel yönetim arasındaki uyum çok önemli. Özellikle bu dönemde dikkat edilirse haklımızın sıkıntıya düştüğü, siyasi hareketlerin de üzerinde durmadığı bazı sıkıntılar var. Yerel yönetim deyince akla ilk gelen çevre ve temizliktir. İstanbul'(da çöp dağları vardı, çukurlar vardı. Temizlik denilen zaten bir şey yoktu, su yoktu. Böyle bir İstanbul'du. İlk defa oy kullanacak gençler hiç bilmez. Unutur insan oğlu, bunları anlatmak lazım. Zira yönetime talip olanların bu konuda kararlılığının olması lazım. Eğer bir belediye tertemiz, pırıl pırıl değilse biz ona belediye demeyiz."  

"Dünyada orta boylu devletler İstanbul'un nüfusunda, İstanbul bir devlet. Yollar benim sorunum değil, hava kirliliği benim sorunum değil diyemezsin. İstanbul'da ben göreve geldiğimde İstanbul'da doğru düzgün doğalgaz yoktu, 50 bin konutta vardı. Ben görevi bıraktığımda 1.2 milyon evde doğalgaz vardı, şimdi doğalgaz olmayan yer yok."

"Demokrasi yerelde başlar. Eğer bir siyasi hareket ben bir demokrasi mücadelesi veriyorum diyorsa önce yerel politikayı başarması lazım. Yerel politikayı başaramayanın geneli başarması mümkün değil."

"Ümraniye'deki patlamanın hesabı sorulmadı."

"Biz Haliç'ten Alibeyköy'e 2.5 milyon metreküp çamur taşıdık. 9.5 kilometre bir boru hattı kurduk ve oradan pompa sistemiyle çamuru taş ocağına pompaladık, orada süzdürdük suyu tekrar Haliç'e pompaladık. Şimdi o taş ocağının olduğu yerde çocuklar için bir park var. Öbür tarafta Haliç Kongre Merkezi var, diğer tarafta Haliç'te balık avlanabiliyor. Bununla da biz kalmadık, daha ileri gittik, Boğaz'ın suyunu Haliç'e bağladık. Bu suyu aktarmasaydık şuanki Haliç'i yakalayamazdık."

"Bu iş bir aşk işidir. Varsa aşkınız bunu yaparsınız. Ama şimdi bu yeni kuşak Haliç'in böyle bir geçmişi olduğunu bilmiyor, bilmediği için değerini anlamıyor. Bizim şu anda gençliğe bunu aktarmamız lazım. Aynı şekilde İzmir'in Körfez'i böyle, kokudan geçilmiyor. İzmir'i suya kavuşturan biz olduk, merkezi yönetim olarak" 

"Çöp çukur çamur derken benim derdim bu. 92'de ilçeleri aldığımızda bütün ilçeler böyleydi. Bağcılar, Güngören ve Esenler halkı büyük oranda bunları biliyor."

"(Dikey mimari) Önce bir defa az önce de ifade ettiğim gibi belediyecilik işi gönül işi. Biz şunu bileceğiz, insaloğlu topraktan uzak olmamalı, toprağa yakın olmalı. Şuanda 50, 60, 70 kat mimari bizim medeniyet kültürümüze dair bir mimari değildir. Dikey mimaride oturanlar birbirini tanımaz. Ama ben doğduğum büyüdüğüm mahallede bizim komşularımız bizi bırakın tanımayı, onlar biz kirlendiğimiz zaman alır yıkarlardı. O günleri özlüyoruz, o yüzden yatay mimadri diyorum. Bu muhabbet kayboldu."

"TOKİ ile yatay mimari çalışmalara başladık. Zemin artı 4 veya zemin artı 5 olmalı. Arazi imkan veriyorsa daha da düşürmemiz lazım."

"(Şehirli hakları bildirgesi) Bu iki aşamalı olabilir. Birinci kısım tüm şehirlerimizi kapsayan bir genel haklar bildirgesinden ibaret olabilir. İkinci kısmında ise her şehrin kendi hakları, yükümlülükleri yer alabilir. Bunları kapsayan böyle bir adım atıldığı takdirde özellikle büyük şehirlerimiz için çok önemli olacak, belediyelerimizin ufku genişleyecek. Dünya için örnek alınan bir yer haline gelecektir."

"1995'te Habitat 2 toplantısı oldu. Sonunda bir sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede İstanbul Habitat 2'ye göre dünyanın en temiz ve örnek şehri olarak kayda girdi. Biz geldiğimizde işe buradan başladık. Temizlikle beraber dünyada örnek bir şehir haline geleceğiz. O noktada Habitat da hakkımızı verdi. O gün bu gündür İstanbul genelinde o başarı sürdürülüyor. Dünyada öyle şehirler biliyorum ki rezillik. Gitmediğim, görmediğim şehirler çok az ama bakıyorum ki temizlik konusu kötü."

"Ben karayollarını bile temizlik konusunda çok sıkıştırıyorum. Vatandaşımızın da bu konuda hassas olması lazım. Bu şehirler bizim, bu karayolları bizim. Eğer biz bu temizliği buralarda başkasına göstermezsek olmaz."

"Sıfır atıktaki olay budur. Bunların hepsinin bizde tasnifi yapılmıyordu. Devletin kurumlarında bu başladı. Atıkların bu şekilde ayrışması bize birçok şeyi kazandıracak. Zaman içerisinde bundan enerji üretimi yapılacak. Enerji dışı kompos gübre buradan üretilecek. " 

"(Cumhur ittifakı) Oluşturulan diğer farkı açısından çok önemli. Burada 15 Temmuz olayının ortaya konması lazım. 15 Temmuz'un ruhunda ne var? 15 Temmuz'un ruhunda vatansever olanlarla milletin düşmanı olanların mücadelesi var. Ve bir cumhurbaşkanı olarak o akşam İstanbul'a indiğimde bir taraftan F16'lar üzerimizde, bu arada havalimanındaki kule ele geçirilmiş. O zamanki İstanbul Emniyet Müdürü ve Valimiz o kuleyi boşalttılar ve kuleyi boşaltmak suretiyle yere indik. O zaman kaptan bana "Şuanda inişimiz riskli olabilir" dedi.  Ben "İstanbul" deyince pilot böyle bir sıkıntı olabilir dedi. "Sen bunu başarman lazım" dedim. Tabii artık benim kararlılığımı görünce pilot bunu yaptı. İndik. İndik ama üzerimizdekiler dolaşıyor, F16 ve helikopterler. Çağrımıza halkım ve milletim olumlu cevap vererek havalimanını doldurmuşlardı. 23.15'te de meğerse Bay Kemal havalimanına gelmiş, tankların arasından geçip Bakırköy belediyesine gelmiş. Ben sonradan öğreniyorum. Daha sonra aldık ki bilgiyi Bakırköy Belediyesi'nden tüm gelişmeleri takip ediyor. O andan itibaren bir şey başladı. O gecenin katılımcıları AK Parti tabanı ve MHP tabanıdır. Bizim MHP ile azami müştereklerimiz var ama diğerleriyle böyle bir müşterekimiz yok. Diğerlerinin ise birbirleriyle inanın bırakın azami müştereklerini CHP'nin HDP ile azami müxtereki olabilir ama İYİ Parti ve Saadet ile böyle bir şey olmasına imkan vermiyorum. Çıkar ilişkisi olabilir. Bizimki cumhur ittifakıdır."

"7 Ağustos'ta Bay Kemal önce gelmiyordu, bildirdiler. Son anda Cuma akşamı döndüler ve baskı neticesinde son anda gelecekleri bildirildi. Ondan sonra da daha sonra Yenikapı ruhuna ters hareketlerde bulunmaya başladılar. Burada bizim ortak beka kaygımız var. Bizim gelecekle ilgili birçok müşterek değerlerimizi ortaya koyabiliyoruz. Temennim ve duam odur ki ittifakımız pazara kadar değil mezara kadar olur."

"Herşeyi çok açık konuşalım. HDP=PKK=YPG=PYD. Gerçek ortada. Bunu zaten başlarındaki kişiler kendileri açık açık söylüyorlar. Bütün bunlarla beraber, bunlar kongrdelerinde bile ne bayrağımızı astılar ne İstiklal Marşı'mızı söylediler. Hele hele İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin bunlarla iş tutmalarının izahı yok. Pazarlıktan kaynaklanıyor. Eğer menfaatler iyi derecede ortaya çıkıyorsa oradan bir şeyler koparabiliyorlarsa oraya gidiyorlar tabii."

"(Suriye politikası) Türkiye'nin Kuzey Suriye politikası Suriye'nin toprak bütünlüğünü, bu noktada siyasi birliğini esas alıyor. Biz Suriye'nin parçalanmasından yana değiliz. Biz gerek Rusya, gerek İran, bu noktada Soçi'de başlayan bütün çalışmalarda buna kararlı bir vurgu yaptık. İstanbul Zirvesi'nde de burada aynı şekilde 4'lü zirvede de vurgumuzu yaptık. Güvenli bölge 30-32 kilometre. Burayı aslında terör koridoru olarak kullanmak istediler. Biz Cerablus ve Afrin operasyonlarıyla bu işi ortadan kaldırmış olduk. Eğer İdlib'te de kararlı duruşumuz olmasaydı İdlib halkı da Türkiye'ye gelecekti."

"Sıkıntı Münbiç'te. Şimdi Münbiç'in asıl halkı yüzde 85-90 araptır. Fakat burada öyle operasyonlar yapıldı ki asli yapı bozuldu. Demografik yapıyı tersine çevirdiler. Buraya PKK girdi. Biz de diyoruz ki, Obama o zaman söz verdi "Burayı bunlardan boşaltacağız". Peki böyle bir şey oldu mu? Olmadı. Trump ile de konuştuk, yapacaklarını söylediler. Tillerson bir yol haritası konusunda adımlar atıldı. Ve bu daha sonra öyle bir adım atalım ki bir yol haritası belirleyelim dendi, 90 günlük bir takvim gündeme geldi. Böyle bir şey oldu mu? Ne yazık ki olmadı. Şimdi ise sanki biraz emarelerini görür gibiyiz. Münbiç'te biz bunun etrafında Rusya ve biz buradaki devriye olayını bir çözüme kavuşturalım. Burada şu anda böyle bir adım atıldı."

"Adeta orası bir kilit nokta haline geldi. Ciddi bir nüfus potansiyeli var. Aşiretlerin kaygısıyla birlikte biz bu adımı atabiliriz diyoruz. Trump da bir kararlılık ortaya koyuyor. Rusya'ya bir heyetimiz gitmişti, döndüler. Bugün görüştük, görüşmelerde olumlu bir gelişmenin olduğunu öğrendik. Bu olumlu gelişme ile birlikte buradakı örgütler bir an önce burayı terk edeler. Bu bir şeyi sağlayacak, yani 300 bin civarında Suriyeli topraklarına döndü. Buralar boşalınca buranın halkları da topraklarına dönecek. Geri dönüş başladı denecek. Biz şimdi bu atılacak adımla da bunun planlamasını yapacağız." 

"Washington'da bir toplantı olacak. Ardından 14'ünde Soçi zirvemiz var. Bundan sonraki süreç içerisinde yine görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Temenni ederim ki aklı selim galip gelir. Herkes görevini ifa eder."

"(Güvenli bölge konusu) Bu sayın Obama'nın dönemindeydi. Bunların asıl amacı en doğudan en batıya doğru, Akdeniz'e inmekti. Terör örgütleri baktılar Afrin'de olacak gibi değil terör örgütleri çıkma kararı aldı. Biz o operasyonu yapmasaydık Akdeniz'e ineceklerdi"

"Şu anda Suriye ile alt düzeyde dış politika yürütülüyor. Bu birçok yerde, istihbarat örgütleri illa liderler ne yapıyorsa biz de onu yaparız havasında olamaz. Liderler devreden çıkar ama istihbarat örgütünü ilişkileri sürdürmesi bakımından kullanır. Öyle ya da böyle düşmanınız dahi olsa ipi koparmayacaksınız. O ip bir gün size lazım olabilir." 

"Trump'ın sözü var, temenni ederiz bir an önce hayata geçer. Biz tehdit altında yaşamak istemiyoruz, tehdidi gördüğümüz anda gereğini yaparız."

"23 bin TIR bölgeye silah, araç gereç girdi. Bunların bütün çekimleri TRT'de var, diğer televizyonlarımızda da var. Buradan izliyoruz. Yakalanan silahlar var, bu silahlar ABD silahları. Ve bir de bunun satışını yapıyorlar. Mali kaynaklarından bir tanesi de bu. Oradaki sivil halkın elinde de ABD silahlarını görmek mümkün."

CnnTürk

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.