12 Eylül 2019 Perşembe 20:57
İYİ Partili başkandan dikkat çeken açıklamalar

Ülkede yaşana adaletsizliğe ve hukuksuzluğa dikkat çeken Akar," Bir ülkenin barış, selamet, saadet ve iyi yönetiminde idarecilerin ve ilim adamlarının uyum içinde olmaları gerektiğine inanıyorum. İlim adamları ve yöneticiler memleketin çıkarlarını ön planda tutmalıdır.Bunun içinde ilim adamları, idareciye haklı olduğunda destek verip, yanlış yaptığında uyarabilmelidir. İlmin ve ilim adamının izzeti bunu icap ettirir. Her konuda kafa sallamak dalkavukluktur. Çirkindir. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Yoksa istibdat dağıtılmış, yayılmış olur. İstibdat, baskı; şahısta da, kurumda da olabilir. Suçluyu şahıs değil, kanun mahkûm etmelidir. Kuvvetlinin haklı sayıldığı bir toplumda adaletten bahsedilemez. Sonra hak haktır. Hakkın küçüğüne büyüğüne bakılmaz. Eğer demokrasi ile yönetiliyorsak durum budur" dedi.

Muhalefetin bulunmadığı rejimler demokrasi olamaz. Ülkenin demokratik ve hukuk yapısı tamamen değiştirildiğini ifade eden Akar, "Rejimin adı başka ise, zaten kanunsuzluklardan bahsedemeyiz. O ülke korku devleti olur. Yarı açık cezaevine döner. Hakim sadece kanunu uygulamalıdır. Kişilerin önce suçlanması, sonra da suçun ortaya konması doğru değildir. Bu durum suçlu üretmektir. Hak gaspıdır. İşimize gelmeyenlerin veya fikirlerimize uymayanların cezalandırılmasıdır.Bilhassa muhalefetin susturulmasıdır. Muhalefetin bulunmadığı rejimler demokrasi olamaz.Doğruların öğrenilmesine engel olmaktır. Gündüz ortasında gözlerimizi gerçeklere kapayıp gece olduğunun iddiasıdır. Gerçeklerin ne zamana kadar öğrenilmesine engel olabiliriz? Hukukta şah ve geda, hizmetkâr birdir. Herkes kanun önünde eşittir.Keyfîliğin ve cebrîliğin, zorlayıcılığın olduğu bir yerde hukukun üstünlüğünden de bahsedilemez" şeklinde konuştu  

Demokrasilerde kuvvet kanunda olur Evrensel hukuk, farklı fikirlere saygı ve tahammül ile mümkün olduğunu vurgulayan Akar,"Dikensiz gül bahçesiz olmaz. Yaratılış kanunlarına aykırıdır. Demokrasilerde kuvvet kanunda olur. Şahıs hiçtir. Ancak baskı rejimlerinde kuvvet şahısta toplanmıştır. Kanun şahsın keyfine göre tatbik edilir. Yönetimin adı da keyfî yönetimdir. Hatta vatandaşın reyi, şeriatta dahi bir esastır. Umumun yönelişi, isteği de Şeriatta, İlahî kanunlarda itibar ve saygı görür. Görmelidir de...Adalet çok önemlidir. Allah’ın Adl ismi adaletin hem dünyada, hem de ahrette tecellisini ister. Evet! Hakk’ı, Allah’ı tanıyan, hakkın hatırını hiçbir hatıra feda etmez. Çünkü Hakk’ın hatırı âlidir, yücedir. Kimin haddine ki onun yerini alsın, Cenab-ı Hakkın hatırı feda edilsin. Azına çoğuna bakılmaz. Yüce Resul (asm) bir hadisi şeriflerinde: “Zayıfların eziyet edilmeden haklarını alamadığı bir topluluk iflah olmaz” buyurmaktadır. Hakimiyet kanunda olmalıdır, yoksa istibdat (baskı) daima hükümferva olur.” Galip olan hükmeder (El hükmü lil galip) İstibdat, kölelikten kurtulan insanlığın esir devrine girmesini netice vermiştir. Düşük veya silik tabiatlı insanlar da bu hükme uyarlar. Beyinlerini dahi, bu güçlü görünen insanlara kiralarlar. Tam bir akıl tutulması yaşanır. İstibtada, zulme, baskıya zemin hazırlarlar. Zalim keyfî hareket eder. Tek kendi fikrine dayanır. Çevresine güçsüz, iradesiz insanları toplayıp zulmünü genelleştirir. Arada sırada cahil insanların önüne de yem atar. Makam mevki verir. Onların çevresinden dağılmasına engel olur "ifadelerini kullandı. Toplum korku ile sindirilmiştir Halbuki istibdat, baskı rejimi suiistimalata, kötülüklere en uygun bir rejim olduğuna dikkat çeken Akar,"  Çünkü toplum korku ile sindirilmiştir. Doğruları öğrenmek imkânsızlaşmıştır.Zalim dinî motifleri de kullanır. Bazen de millî sembollere yapışır. Bir ülkenin barış, selamet, saadet ve iyi yönetiminde idarecilerin ve ilim adamlarının uyum içinde olmaları lâzımdır. İlim adamları ve yöneticiler memleketin çıkarlarını ön planda tutmalıdır.Bunun içinde ilim adamları, idareciye haklı olduğunda destek verip, yanlış yaptığında uyarabilmelidir. İlmin ve ilim adamının izzeti bunu icap ettirir. Her konuda kafa sallamak dalkavukluktur. Çirkindir. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" diye konuştu.

mardinhaber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.