19 Kasım 2021 Cuma 20:10
İYİ Partili İbrahim Halil Oral: Bu bakanlık kesinlikle bölünmelidir!

İYİ Parti grubu adına konuşan Oral, Turizm Geliştirme Ajansı’ndan Göbeklitepe’ye, TİKA faaliyetlerinden Ankara’nın turizm potansiyeline kadar pek çok konuda eleştiriler getirdi.

Bakanlığın Türk dünyası konusunda daha aktif olması gerektiğini ifade eden Oral “Doğu Türkistan’a Çin korkusundan sahip çıkamıyorsunuz” dedi.

Oral’ın konuşmasının satır başları ise şöyle:

"KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI BÖLÜNMELİ, TURİZM BAKANLIĞI KURULMALIDIR"

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iş yükü Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sonrasında çok artmıştır.

Başbakanlığa bağlı olan TİKA, Yurtdışı Türkler, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu gibi kurumların kendisine bağlanması ciddi bir iş yükü ve sorumluluktur. Aynı zamanda Türkiye’nin en önemli gelir kaynaklarından olan Turizm de bu bakanlık eliyle yönetilmektedir.

Özellikle 2 yıldır her bütçe görüşmesinde vurguladığım bir hususu burada da vurgulamak istiyorum: Bu bakanlık kesinlikle bölünmelidir. Turizm Bakanlığı kurulmalıdır.

"SAYIŞTAY'IN YAPAMADIĞINI İNGİLTERE MERKEZLİ ŞİRKET Mİ YAPMIŞTIR?"

27. dönemde Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın kuruluşunu bizler gerçekleştirdik. Özellikle Ajans’ın sayıştay denetimine tabi olmamasını eleştirdik.

Baker Tilly – Güreli şirketinin hazırladığı bir bağımsız denetim raporu tarafımıza ulaştı. Bu şirket daha önce Varlık Fonu’nun da denetimini yapan şirkettir.Ben burada sormak istiyorum. Sayıştay’ın yapamayıp da Sayın Hüsnü Güreli’nin şirketinin yapabildiği denetim nedir? 2020 yılında gerçekleşen 717 milyon liralık bütçenin 408 milyonu genel bütçeden aktarılmıştır. Genel bütçeden aktarılan bu kısım neden Sayıştay denetimine tabi değildir? Devletin verdiği parayı neden İngiltere merkezli bir şirketin Türkiye temsilciliğine denetletmekteyiz? Denetim için şirkete ne kadar ödeme yapılmıştır, öğrendiğimiz kadarıyla davet usulü yapılan ihaleye başka hangi şirketler davet edilmiştir kamuoyuna açıklanmalıdır.

"242 MİLYON TL TV REKLAMI HANGİ KANALLARA VERİLMİŞTİR?"

Ajans 242 milyon TL, TV reklamlarına para harcamıştır. Biz bu paranın hangi kanallara harcandığını bilmek istiyoruz. Ya da Türkiye merkezli kanalların yurt dışı yayın yapan kollarına para harcanmış mıdır öğrenmek istiyoruz? Turizm payında her bir emekçinin, her bir şirketin her bir işletmecinin alın teri ve emeği vardır. İşletmecinin karına bakılmadan alınan bu payın 1 kuruşu dahi boşa giderse turizmcinin elleri iki yakanızda olacaktır.

"ELAZIĞ'DA SELÇUKLARDAN KALAN TARİHİ KÖPRÜ HAFRİYATLA YIKILDI"

Elazığ’ın maden ilçesinde bulunan envanter kayıtlarına göre Selçuklu dönemine ait olduğu bilinen ve I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescilli olan Tarihi Maden Köprüsü kısmen yıkılmıştır. Sorumsuz madencilik faaliyetlerinin sonucu hafriyat dökülmesi ile yaşanan heyelanla 2019’da yıkılan köprü hakkında Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tadilat ve güvenliğin sağlanması kararı verilmiştir. Ancak halen ortada bir faaliyet olmadığı öğrenilmiştir. Selçuklulardan bugüne ulaşmış böyle bir tarihi eserin nasıl olur da hafriyat tarafından yıkılmasına göz yumulabilir?

"ANKARA KIBRIS KÖY KANYONU TAŞ OCAKLARI TEHDİDİ ALTINDA"

Ankara’nın Mamak ilçesinde Kıbrıs Köy ve Kutludüğün mahallelerinin çevresinde yoğun taş ocağı tesisleri vardır. “İkizdere’nin ikizi Ankara Mamak’ta” diye daha önce gündeme getirdiğim bu husus Kıbrısköy kanyonu gibi Ankara turizmine büyük katkı sağlayabilecek bir doğal varlığı tehdit etmektedir. Aynı zamanda Kutludüğün ve çevresindeki mahallelerdeki endemik bitkileri, doğal güzellikleri de tehdit etmektedir. Bölgede Bakanlığınızca ilan edilmiş Arkeolojik sit alanı da mevcuttur. Ben konuyla alakalı bir soru önergesi de verdim. Ancak 8 ay geçmiş olmasına rağmen cevap alamadım. Sayın Bakan’dan bu vesileyle sorularıma cevap vermesini rica ediyorum. Kıbrıs köy kanyonu Ankara turizmini şahlandırabilecek bir güzelliktedir. Bakanlığın buranın turizme güçlü bir şekilde açılması ve tanıtımının yapılması için enerji harcamasını Ankaralılar adına talep ediyorum.

Yine Ankara’da bulunan Yumurtatepe, Şenyuva tümülüsü gibi arkeolojik değerlerimizin de yeniden değerlendirilmesi şarttır. Gerekiyorsa yeniden kazılar yapılmalıdır.

"ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ'NDE ÇALINAN BİR ESER VAR MIDIR?"

Sayıştay raporlarına da yansıyan bir bulguda Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde envanter kayıtlarının sorunlu olduğu görülmüştür.

Bu kayıtlardaki sorun teknik midir yoksa bazı eserlerin kaybolması çalınması gibi bir durum yaşanmış mıdır öğrenmek isteriz.

"GÖBEKLİTEPE'DE ÇALINAN HEYKEL PAZARLIĞA MI KURBAN GİTTİ?"

Gökbeklitepe’de yer yüzüne çıkarılan eserler geçtiğimiz kış kar yağışı sebebiyle kabartmaların hasar aldığını bilmekteyiz. Kış yaklaşmaktadır. Bu sene de benzer bir hadiseyle karşılacak mıyız yoksa yeterli bir çatı kaplaması yapıldı mı öğrenmek istiyorum. Ayrıca çok öncesinde Göbeklitepe kazıları sırasında bulunan ve insan başı figürlü tek heykel çalınmıştır. O dönemde Alman heyete 150 bin lira ceza kesilmiştir. Bu heykele ulaşılmış mıdır? Hakkında bir bilgiye erişilmiş midir açıklamanızı rica ediyorum. İsviçre bağlantılı bir hırsızlık organizasyonu olduğu heykel alınamayınca İsviçre’den Herakles Lahdinin pazarlıkla istendiği de iddia edilmiştir. Eğer böyle bir durum yaşandığı açıkça tarihe ve kültüre ihanettir.

"TİKA VENEZUELLA'YA PARA HARCAYACAĞINA TÜRK DÜNYASINA DAHA ÇOK YÖNELSİN"

Soğuk Savaş yıllarında ve öncesinde adeta Kaf Dağının ardındaki ülke gibi nitelenen Türk dünyası artık hem kültürel hem de dış politik bir gerçek haline gelmiştir. Bunun sonucu olarak önce Türk Keneşi kurulmuş ve bir süre önce de bu organizasyon “Türk Devletleri Teşkilatı” adını almıştır. Bu tarihi gelişmede emeği geçen bütün devlet adamlarımızı da tebrik ediyorum.

Ancak Türk dünyası sadece devletlerden ibaret değildir. Büyük Türkçü ve sosyolog Ziya Gökalp’ın “hars” diye nitelediği “kültür” dairesi Türk dünyasının asıl unsurudur. Türk devletleri olsa da olmasa da Türk vardır ve var olacaktır. Venezuella’ya, Kolombiya’ya Afrika’nın ilgisiz coğrafyalarına yatırımlar yapmak yerine Türk dünyasına çok daha fazla hizmet verilmelidir.

"NEDEN DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN, IRAK TÜRKMENELİ İÇİN BATI TRAKYA İÇİN ÇALIŞMIYORSUNUZ?"

Ben TİKA’dan, Yunus Emre Enstitüsü’nden ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı’ndan açıkça şunu bekliyorum: Irak Türkmeneli’nde, Doğu Türkistan’da, Güney Azerbaycan’da, Batı Trakya’da çok daha aktif olmalısınız.

Bugün Kerkük yeniden Peşmerge işgaliyle karşı karşıyadır. Kerkük kadim bir Türk şehridir. Osmanlı’dan Selçuklu’nda pek çok izler taşımaktadır. Burada canımız kanımız soydaşlarımız yaşamaktadır. Ancak yaşanacak Peşmerge işgalinde Kayseri Çarşısı ne olacaktır? Kerkük kalesine ne yapılacaktır?

"KERÜK MİLLETVEKİLİ ERŞAD SALİHİ'YE MÜCADELESİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Bu noktada Kerkük’te ölüm kalım mücadelesi veren, Türkmen varlığı için Türk milliyetçiliği için ailecek bedel ödemiş, bir ağabeyini Saddam’ın idam mangalarına kurban vermiş Kerkük Milletvekili Sayın Erşat Salihi’ye gıyabında ve sizlerin huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Onun gibi mücadele insanları gönül coğrafyamızdaki Türk varlığını dimdik tutuyor. Böyle mücadele insanlarına ise sosyal medyadan ayar vermeye çalışmak da bizim Bakan yardımcılarımıza yakışmamaktadır. Orada varlık mücadelesi veren insanlar eksik ya da yanlış konuşabilir. Türkiye’ye yakışan kucaklamaktır.

"HÜKÜMETİMİZ ÇİN'DEN KORKUYOR, DOĞU TÜRKİSTAN'A SAHİP ÇIKAMIYOR"

Uygur kültürü için Doğu Türkistan’daki diğer Türk topluluklarının kültürü için gelişmesi için neden adım atmıyorsunuz? Neden oradaki soykırıma varan Çin Komünist Partisi politikalarına karşı Uygur kültürünü güçlü tutmak için dünyanın dört bir yanında faaliyet yapmıyorsunuz? Anlıyoruz. Hükümetiniz Çin’den korkuyor. Müslüman Türk’e yapılan zulme karşı ses çıkaramıyor. Ama en azından Kaşgar’da Urumçi’de yok edilen kültürü Ankara’da Üsküp’te, Aşkabat’da Bakü’de yaşatın.

"AHLAT KÜLTÜR ŞEHRİ OLMALIDIR"

Son olarak da memleketim Ahlat ile alakalı birkaç söz söylemek istiyorum. Ahlat’a bir Cumhurbaşkanlığı sarayı yapılmıştır. Ben de şahsen bu işi desteklemiştim. Ancak bir şart koşmuştum. Bu saray devletin gözünü gönlünü Ahlat’a dönmesine vesile olsun dedim. Ama bu coğrafya senede birkaç gün dışında hatırlanmıyor. Ben Ahlat’ın Türk tarihindeki kıymeti sebebiyle çok daha fazla destek görmesi gerektiğini düşünüyorum. Ahlat’a Kültür Bakanlığı öncülüğünde Alan Başkanlıkları benzeri bir statü verilmelidir. Ahlat bir kültür şehri olmalıdır. Selçuklu meydan mezarlığı sadece önünde fotoğraf çekilmek için değil kadim bir tarihi dünyaya tanıtmak için bir simge olmalıdır. Turizm Ajansı’da bu hususu gündemine alırsa iyi olur diye düşünüyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.